Temat: Frame Running - treningi sportowo - rehabilitacyjne

Nazwa placówki: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 116 dla uczniów z Mózgowym Porażeniem Mózgowym w Zespole Szkół nr 21 we Wrocławiu.

Autorzy: Edyta Jastrzębska

Uczestnicy: wybrani uczniowie z klas 0,1a, 7a, 8b

Frame Running to sport, w którym sportowcy biegają przy użyciu trójkołowych ram tzw. mobilerów bardzo zbliżonych wyglądem do roweru. Jest to dyscyplina dedykowana dla osób i sportowców z zaburzeniami mobilności i równowagi, ponieważ umożliwia poruszanie się do przodu za pomocą nóg. Z ponad 30-letnią historią, Frame Running jest obecnie sportem paraolimpijskim i głównym obszarem rozwoju Międzynarodowego Stowarzyszenia Sportu i Rekreacji Mózgowego Porażenia Dziecięcego (CPISRA). Na zawodach w konkurencjach sportowych uczestnicy biegają po lekkoatletycznym torze biegowym na dystansach od 40 do 5000 metrów, ścigając się z innymi biegaczami, podobnie jak pełnosprawni sportowcy. Zawodnicy są klasyfikowani na podstawie ich niepełnosprawności, co pozwala im na wyrównanie szans.

Uczniowie z naszej szkoły SP 116 we Wrocławiu mają możliwość udziału w treningach sportowo - rehabilitacyjnych w ramach ww dyscypliny Frame Running prowadzonych przez trenerów FR Edytę i Artura Jastrzębskiego.

Zajęcia są bezpłatne, odbywają się dwa razy w tygodniu:

• czwartek godz. 13:30 - na dużej sali gimnastycznej w budynku szkoły.
  • piątek godz. 17.00 - na bieżni lekkoatletycznej przy ul. Witelona 25a w budynku Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Dzięki wsparciu Fundacji Złotowianka i Fundacja UniqeLife-Wyjątkowe Życie - dziewięcioro uczniów naszej szkoły systematycznie trenuje bieganie na Mobilerach.

Dodatkowo zawodnicy uczestniczą w zajęciach ogólnorozwojowych na basenie i mają w ramach programu możliwość dodatkowej bezpłatnej rehabilitacji lub masażu. Nad właściwą dietą sportowców opiekę sprawuje Pani Monika Maćków dietetyk kliniczny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - układając indywidualnie dostosowaną dietę.

Zapraszamy do kibicowania młodym sportowcom i wspierania naszych działań poprzez lajki i serduszka na stronie facebooka SP116/ Kanału Terenia TV (Fundacja UniqeLife)/ Fundacji Złotowianka Frame Running.

Edyta i Artur Jastrzębscy