Informacja. Litera i w niebieskiej pętli.Drodzy Rodzice!

Sytuacja dotycząca pandemii jest nadal trudna dla nas wszystkich i budzi wiele emocji i napięć. W tym szczególnym czasie możecie Państwo potrzebować więcej wsparcia niż wcześniej. Wiemy, że aktualnie spoczywa na Państwu bardzo dużo obowiązków zarówno rodzinnych jak i zawodowych. Państwa zdrowie i bezpieczeństwo Waszych rodzin jest priorytetem w obecnym czasie.

Każdego dnia uczymy się jak radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez całkiem nową rzeczywistość wokół nas. Towarzyszą nam przy tym nieprzyjemne emocje, jak: lęk, niepewność, poczucie zagrożenia, smutek. Podobnych uczuć doświadczają nasze dzieci (także te nastoletnie) dlatego ważne jest wsparcie ich ze strony nas dorosłych.

WSKAZÓWKI dla RODZICÓW

Poniżej przedstawiamy Państwu opracowanie Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w kontekście obecnej sytuacji.

 1. Ważne jest, by stworzyć dziecku wspierające środowisko, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.
 2. Odpowiadaj szczerze na zadawane Ci przez dziecko pytania.
 3. Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.
 4. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy strony rządowe).
 5. Bądź przygotowany na to, by musieć wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytanie o tą samą rzecz, może być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.
 6. Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne i właściwe.
 7. Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających zagranicą.
 8. Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.
 9. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. To dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś przerażającego lub złego, zawsze można zwrócić się o pomoc i są ku temu odpowiednie służby.
 10. Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych: rodziców i nauczycieli. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym!
 11. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.
 12. Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na obrazy i raporty prezentowane w mediach dotyczące choroby i śmierci. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony.
 13. Szczególnej troski i monitorowania wymagają następujące objawy ze strony dziecka: zaburzenia snu, nadmierne zamartwianie się, lęki na temat śmierci i choroby. Bardzo nasilone mogą wymagać konsultacji psychologicznej.
 14. Mimo, że osoby dorosłe mogą być stale zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą woleli grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Źródło:Tłumaczenia Pauliny Kamińskiej (Fassler, D. (2020). Talking with childrenaboutcoronavirus (COVID19). American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, [dostępny www.aacap.org 19.03.2020].

Gdybyście Państwo potrzebowali pomocy, wsparcia dla siebie czy dla dzieci jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Wychowawcy klas: bieżący kontakt
Adriana Głowacka – Przybyło, psycholog: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Urszula Kruszelnicka, pedagog: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Samuel Nowak, psycholog: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Radosław Rzepecki, pedagog: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżury pedagogów, psychologów szkolnych są pełnione on-line od poniedziałku do piątku. Możliwy jest kontakt osobisty lub aplikację Teams, po uprzednim ustaleniu mailowo.

Poniżej przekazujemy ofertę pomocy udzielanej przez instytucje na terenie Wrocławia dla Was i Waszych dzieci.

Centrum Interwencji Kryzysowej KARAN oferuje:

 • Program Poradnictwa Rodzinnego
 • Poradnictwo psychologiczne
 • Poradnictwo w zakresie umiejętności wychowawczych.

dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: po śmierci bliskiej osoby, rozwód, rozstanie partnerem, doświadczających przemocy, utraty pracy po uprzednim umówieniu się pod telefonem 71 349 15 56.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego

Telefon kontaktowy: +48 666 724 567,
Adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

TELEFON WSPARCIA PSYCHIATRYCZNEGO

538 579 554 (język polski)
663 222 260 (język ukraiński)
724 220 820 (język angielski)

Świadczenia udzielane w ramach NFZ:

 1. Przychodnia Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień
  ul. Samuela Lindego 19-21, 51-138 Wrocław, tel. 71 355 63 61
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego
  • Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
  • Poradnia Psychologiczna dla Dzieci - NIE JEST WYMAGANE SKIEROWANIE
  • Poradnia dla Osób z Autyzmem dziecięcym
  • Zespół Leczenia Środowiskowego
 2. Centrum Zdrowia Psychicznego
  ul. Ostrowskiego 13c, 53-238 Wrocław, tel. 71 369 90 60
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego
 3. Przychodnia Kozanów
  ul. Dokerska 9, 54-142 Wrocław, tel. 71 373 88 42
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego
 4. Ośrodek Profilaktyczno-Leczniczy Chorób Zakaźnych i Terapii Uzależnień
  ul. Wszystkich Świętych 2, 50-136 Wrocław, Tel. 71 326 67 30
  • Poradnia Terapii Uzależnień
  • Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych

Inne formy pomocy:
22/ 654 40 41 – antydepresyjny telefon zaufania
800 100 102 – specjalna, całodobowa i bezpłatna infolinia ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2
22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania czynny w poniedziałki i czwartki od godziny 17.00 do 20.00.
22 594 91 00 – antydepresyjny telefon Forum Przeciw Depresji, czynny środy i czwartki 17.00 – 19.00
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
116 123 – telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 – 22.00

Lidia Kuźniar – dyrektor ZS 21 wraz z Zespołem Kierowniczym